Polska jest krajem zróżnicowanym. To określenie najlepiej oddaje sens naszego położenia geograficznego. I wiążącego się z tym folkloru. Wpływ na zróżnicowanie miały zmiany terytorialne na przestrzeni całej historii. Także rozbiory i wojny światowe. Głównie te wydarzenia spowodowały tak duże zróżnicowanie kulturowe wśród Polaków. Nie bez znaczenia jest też położenie geograficzne. Terytorium kraju obejmuje zarówno część Bałtyku, jak i góry. W granicach państwa leży Śląsk i Kaszuby. Dwa zupełnie odmienne regiony. Dzieli je zaledwie 500 km.
Regiony turystyczne Polski
Polska to różnorodność pod względem geograficznym. Z łatwością można podzielić ją na regiony turystyczne. Tworzą ją:
- Wybrzeże;
- Mazury;
- Wyżyna Małopolska;
- Sudety;
- Karpaty.
Każdy z nich charakteryzuje się nieco inną fauną i florą. Znaczenie ma tu zarówno wysokość, jak i położenie geograficzne konkretnej lokalizacji. Jest jednak w każdym regionie wiele wątków wspólnych. Czyni je historia regionu i całego kraju. Za panowania władców w różnych częściach kraju zbudowano potężne zamki. Tu także powstawały pałace i mniejsze posiadłości ziemskie. Za koronę ramię w ramię walczyli rycerze i żołnierze różnych narodowości. Dziś wszystko to stanowi nieocenioną wartość polskiej kultury. Podobnie jest z zabytkami i pięknymi terenami, stanowiących terytorium Polski.
Atrakcje turystyczne w Polsce
Atrakcje turystyczne w Polsce są charakterystyczne dla regionów. Zwłaszcza te związane z architekturą i kulturą lokalną. Każdy region preferuje przy tym inne zwyczaje, kuchnię, a czasem nawet wyznanie. Część nastawiona jest na obcowanie z naturą. Inne regiony od lat słyną z turystyki, także zagranicznej.
Wybrzeże
Polskie wybrzeże to region z bardzo dużym ruchem turystycznym. Długość linii brzegowej to 499 km. Region podzielony został na dwa województwa. Pomorskie i Zachodniopomorskie. Na wybrzeżu skupionych jest wiele mniejszych miast zorientowanych na ruch turystyczny. Wykorzystywane są przy tym naturalne atrakcje wynikające z lokalizacji. Plaża i morze. Corocznie polskie wybrzeże przyciąga miliony turystów, także z Europy. Tu skupia się ruch wakacyjny dla rodzin z dziećmi, młodzieży i par. Ruch turystyczny w miejscowościach nadmorskich ułatwia dobra komunikacja drogowa. Dogodny dojazd zapewniony jest zarówno z południa, jak i zachodu Europy. Na wybrzeże prowadzi bowiem sieć polskich autostrad. Na wypoczynek nad morzem decydujemy się także poza sezonem. Seniorzy skorzystać mogą z turnusów rehabilitacyjnych i sanatoryjnych. Z wypoczynku na polskim wybrzeżu chętnie korzystają zagraniczni turyści. W 2019 roku było ich 1.275 tys. (dane za GUS — Turystyka w 2019 roku). W tym samym okresie z noclegów nad morzem skorzystało ponad 4 miliony Polaków. To ogromne przedsięwzięcie dla lokalnych przedsiębiorców. To oni bowiem biorą na siebie ciężar obsługi ruchu turystycznego. Nie dziwi więc, że nad morzem praca dostępna jest cały rok. Zarówno w hotelach, jak i lokalach gastronomicznych.
Mazury
Mazury to obcowanie z naturą. Na ukształtowanie terenu wpływ miał lodowiec. Pozostawił po sobie dziesiątki głazów narzutowych, gwałtowne wzniesienia i mnóstwo jezior. Wypoczynek na Mazurach kojarzy się z żeglugą śródlądową. Są tam doskonałe ku temu warunki. Dla żeglarzy zapewniona jest nie tylko baza noclegowa, ale i dopasowana infrastruktura. W portach można bezpiecznie opuścić jacht i udać się na zwiedzanie miast. Wyżywienie zapewni oferta restauracji i barów w mazurskich miastach turystycznych. Wielbiący ciszę skierują się na tereny Natura 2000. Rezerwaty przyrody w dużej części zlokalizowane są właśnie na Mazurach. Tu spotkać można ostoje zwierzyny i rzadkie gatunki ptaków. Na uwagę zasługuje także oryginalna, właściwa jedynie dla tego regionu roślinność. To doskonałe miejsce na wypoczynek rodzinny. W ciszy, spokoju i w zgodzie z naturą. Z uwagi na atrakcje na Mazurach sezon turystyczny jest okresowy. Największy ruch generowany jest w okresie letnim i wakacyjnym. Na zapotrzebowanie od razu reaguje rynek pracy. Lokalnie pojawia się bardzo dużo ofert pracy w branży turystycznej.
Wyżyna Małopolska
Wyżyna Małopolska to najbardziej uprzemysłowiony region turystyczny w Polsce. Swoje atuty czerpie głównie z atrakcyjności samego miasta Krakowa. Dawna stolica Polski w pełni zasługuje na miano miasta historycznego. Dla turystów atrakcją jest zarówno Wawel, jak i klimatyczne centrum miasta. Bogatym menu kuszą eleganckie restauracje i kawiarnie. To miasto znane na całym świecie. Ruch turystyczny jest tu wpisany w życie jak w Paryżu, czy Londynie. Zachwycają też okolice miasta. Pełne muzeów i lokalnych atrakcji stanowią gratkę dla turystów. Nieopodal Krakowa zwiedzić można kopalnię soli w Wieliczce. Nieco dalej na południe zaczynają się góry. Stąd już prosta droga do Zakopanego. Na Wyżynie Małopolskiej ruch turystyczny jest obecny cały czas. Przedsiębiorcy stale zgłaszają chęć zatrudnienia w branży. Na dobrą pracę można tu liczyć w hotelach, pensjonatach i gastronomii.
Sudety
Wyskoczymy na chwilę na zachód Polski. Tu bowiem odsłaniają przed nami swoje tajemnice Sudety. Dolny Śląsk to zachwycające krajobrazy i raj dla łowców przygód. Tu nie można się nudzić. Region aktywny jest cały rok. Największym jednak powodzeniem cieszy się podczas wakacji i zimą. W Sudetach przygotowano bowiem infrastrukturę dla narciarzy. W porze letniej zachwycą regionalne atrakcje. Dużą ich część stanowią zamki i oraz twierdze wykorzystywane podczas wojny. Sudety mają swoje mroczne tajemnice, które do dziś nie ujrzały światła dziennego. Kuszą ponadto dzikością naturalnej przyrody. Tu natrafić można na zjawiskowe wodospady ukryte w głębokim lesie. Widoki z wyższych lokalizacji zapierają dech w piersiach. Wiele miast w Sudetach pełniło niegdyś funkcję uzdrowiskową. Do dziś zachowały one piękno minionej epoki. W ślad za turystami idzie konieczność ich obsługi. W większości zadanie to należy do prywatnych biznesów. Zatrudnienie w branży turystycznej w Sudetach gwarantowane jest cały rok.
Karpaty
Wracamy na południe Polski. Tu najwyższymi w kraju okazują się Karpaty. Łańcuch górski ciągnący się przez teren kilku krajów Europejskich. To kolejny region turystyczny, który aktywny jest cały rok. Stolica Tatr, Zakopane, słynie z Krupówek na całą Europę. Tu organizowane są wielkie imprezy i mniejsze festiwale. Region przez cały rok przyciąga turystów żądnych lokalnego folkloru, jadła i góralskich atrakcji. Zimą zamienia się w raj dla narciarzy. Wszechobecne ośrodki narciarskie gwarantują utrzymanie stoków w najlepszej kondycji. Znajdują się tu trasy zjazdowe i biegowe. Dla początkujących i zaawansowanych amatorów sportu. Pozostałym pozostaje podziwianie przepięknych krajobrazów. Na uwagę zasługuje też lokalna, oryginalna architektura. Warto skosztować miejscowych posiłków. W regionie Karpat sezon trwa cały rok. Tu bez problemu znajdzie się pracę w branży turystycznej. Zarówno w hotelarstwie, jak i gastronomii. Dodatkowym zajęciem dla miejscowych jest oprowadzanie turystów. Przewodnicy w górach cieszą się coraz większym wzięciem. Nie tylko przeprowadzą bezpiecznie przez szlak, ale i opowiedzą ciekawe historie. Praca przewodnika to pasja. Choć nie można tu liczyć na wysokie zarobki, to chętnych nie brakuje. Z artykułu z linka dowiesz się, ile zarabia przewodnik. Może i Ty odnajdziesz tam swoje powołanie?
Najlepsze oferty pracy w turystyce — gdzie szukać?
Praca w branży turystycznej jest ciekawa. Wiąże się z wieloma wyzwaniami stawianymi przed zatrudnionym. W głównej mierze chodzi o zapewnienie najlepszych warunków turystom. Nie ma też większych trudności ze zdobyciem pracy w sektorze takich usług. Ilość i atrakcyjność ofert wzrasta w okresie wakacji i zimowych ferii. Jednak i w tej branży można liczyć na stałe zatrudnienie. Gdzie szukać najlepszych ofert pracy w turystyce? Najlepiej na dedykowanych portalach. Jeden z lepszych zamieszczających ogłoszenia o pracę w Polsce — Gowork stale pilnuje ich aktualności. Tam też dopasujesz oczekiwania i wymagania wobec nowej pracy. Dużym ułatwieniem dla szukających ofert pracy w turystyce są ogłoszenia z całej Polski. Nie tylko pozwoli to wybrać najlepszą z nich. Być może stanie się inspiracją do pracy w nieznanym jeszcze regionie kraju?