Czy to osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem, czy osoby regularnie odwiedzające kluby sportowe, niekiedy maja problem ze spadkiem chęci i motywacji do treningu. Może być to spowodowane przetrenowaniem, nudnym treningiem jak i brakiem wiedzy w jaki sposób w ogóle trenować.

Co zrobić, żeby nie tracić motywacji? Rozwiązań jest naprawdę dużo. Zacznijmy od tego, że każda osoba powinna mieć wyznaczony cel. Dlaczego chce zacząć trenować, dlaczego trenuje lub jest na diecie. Bez wyznaczonego celu na pewno będzie trudniej pokonać tę kręta niekiedy drogę. Ustalony przez nas cel może dotyczyć zarówno zdrowia czy też poprawy sylwetki. Ćwicząc regularnie na pewno zyskamy lepszą pracę metabolizmu, lepiej dotlenimy nasz organizm oraz poprawimy krążenie krwi. Jeśli ćwiczymy już od jakiegoś czasu, a naszym celem była na przykład poprawa wyników badań, to widząc lepsze badania, czy też samopoczucie – może nas to motywować do dalszego działania i ćwiczeń.

Motywacja dzięki trenerowi lub innym osobom

W czasie tzw załamania, spadku energii lub braku chęci możemy znaleźć osobę, która będzie naszym motywatorem. Może być to trener personalny, mąż, żona, czy też nasz idol. Trening z osobą, która dzieli tę samą pasję ma dwa plusy.

Pierwszym jest pomoc jaką może zaoferować podczas ćwiczeń. Drugim plusem jest to że nawet jeśli nie ma się ochoty na trening, to wiesz że Twój partner nie odpuści – Ty również nie odpuścisz.

Ćwicząc czy też zdrowo się odżywiając zyskamy lepsze zdrowie, poprawę proporcji sylwetki a co z tym idzie poprawę samooceny. Przełożyć się to może na nasze życie rodzinne czy towarzyskie. Udowodniono że osoby ćwiczące w mniejszym stopniu zapadają na choroby psychiczne oraz w lepszym stopniu radzą sobie z problemami.

Treningi grupowe i zajęcia w grupach

Jeśli dopadła nas nuda na treningu, warto rozważyć zajęcia grupowe, które praktykowane są w większości klubów sportowych. W ten sposób zmienimy formę ćwiczeń. Wspólny wysiłek i rywalizacja są skutecznym sposobem motywacji.

Może nam również pomóc śledzenie postępów treningowych. Jest wiele aplikacji które umożliwiają nam taką funkcje. Wystarczy ściągnąć ją na telefon lub tablet i zapisywać nasze treningi.

Warto robić także regularne pomiary ciała. Obserwowanie coraz to lepszych wyników może nas motywować do dalszego działania. Jednym ze sposobów jest mierzenie i zapisywanie swoich obwodów centymetrem krawieckim. Niekiedy na siłowniach dostępna jest również waga- analizator składu ciała, na której możemy sprawdzić niektóre parametry. Oprócz wagi w zależności od stopnia zaawansowania może wskazywać poziom tkanki tłuszczowej, metabolizm spoczynkowy, wiek metaboliczny, tłuszcz trzewny, nawodnienie organizmu, masę mineralną kości, masę mięśniową, ocenę budowy ciała. 

Motywujące gadżety do ćwiczeń

Ostatnimi może drobniejszymi elementami motywującymi do pójścia na trening może być zakup nowego stroju sportowego, gadżetu lub nawet ulubiona muzyka w słuchawkach.

Podsumowując, jest wiele sposobów zachęcających do działania. Wystarczy dobrać dla siebie właściwy a na pewno w chwilach zwątpienia będziemy w stanie założyć strój sportowy i dążyć do upragnionego celu.

Dzisiejszej dawki informacji o sporcie dostarczył nam znany serwis sportowy muv.pl – zrzesza on wielu specjalistów w branży trenerów personalnych i dietetyków. Jesteś trenerem lub dietetykiem? Dołącz do grona specjalistów.