Żyrandole i oświetlenie to jeden z najbardziej znanych typów lamp do domów i pomieszczeń. Wybierany jest najczęściej ze wszystkich, aczkolwiek powoli znajduje konkurencję wśród lamp LED. O ile niegdyś bardziej popularne były żyrandole w stylu klasycznym, tak dzisiaj głównie wybiera się żyrandole nowoczesne.

Jak spędzasz czas w swoim salonie?

Salon to miejsce, gdzie najczęściej odpoczywamy i przyjmujemy gości. To tutaj toczy się życie całej rodziny i to w nim spędzamy najwięcej czasu. Z uwagi na to, że pełni wiele funkcji, należy zapewnić w nim dobre oświetlenie. To zwykle duża przestrzeń, gdzie każdy kąt powinien mieć wiele światła. Oczywiście można również wyposażyć go w lampy dekoracyjne, które będą stanowić dodatkową ozdobę całego pomieszczenia.

nowoczesne oświetlenie salonu
http://spenceronthego.com

W nowoczesnych aranżacjach salon bardzo często połączony jest z jadalnią czy nawet z kuchnią, w takim przypadku również potrzebne będzie dodatkowe oświetlenie tych stref.

Oświetlenie główne – żyrandol czy lampa wisząca?

Lampy wiszące są popularne, lecz ich funkcje mają pewne ograniczenia. Lampą taką nie oświetlimy wszelkich zakamarków, jedna żarówka w środku może dawać zbyt mało światła. Na pewno nie powinny być to lampy z zakrytym kloszem, gdyż pochłonie on strumień świetlny zamiast go rozproszyć. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na lampę wiszącą, zadbaj o to by była ona szklana i w pełni transparentna – przezroczysta. Wtedy żarówka najlepiej odda całe światło pomieszczeniu.

Nie bez powodu w salonie najczęściej montuje się duże żyrandole. Posiadają najczęściej nie jedną, a wiele żarówek, które zapewniają dużo większą ilość światła niż lampa. Taki żyrandol posiada najczęściej od 5 do nawet 9 ramion, które każde może być zakończone szklanym kloszem lub abażurem. Jeśli po włączeniu jest zbyt jasno, zawsze można kilka żarówek wyłączyć. Warto wiedzieć, że obecnie znaleźć można w sklepach włączniki z regulacją natężenia światła – ściemniaczami. Dzięki nim można stworzyć w salonie romantyczną atmosferę. Dobre jakościowo żyrandole do salonu kupisz u renomowanego dostawcy Ardant.pl

żyrandole klasyczne w salonie - zdjęcia i aranżacja

Kolejnym trendem, któremu nie można oddać się w pełni są oczka sufitowe. Owszem, możemy zadecydować o tym, ile oczek umieścić i gdzie dokładnie powinny się znaleźć, owszem poradzą sobie z dokładnym oświetleniem całego pomieszczenia, ale co z nastrojem? Nie bagatelizujmy tego, że światło w salonie ma również budować klimat odpowiedni do odpoczynku, ma stworzyć domową, przytulną atmosferę. Pokój oświetlony wyłącznie oczkami sufitowymi będzie nowoczesny, ale też zimny, a stylistycznie może zbliżyć się do wystawy sklepowej, a nie do ciepłej, domowej aranżacji.

lampy i żyrandole sufitowe
 1. Lampa sufitowa Square
 2. Oczko sufitowe Kos
 3. Lampa sufitowa Tango
 4. Plafon Zero Square
 5. Plafon Diamond

Strefa relaksu

lampa podłogowa w nowoczesnym salonie
http://homedecorlamps.info

W salonie to bardzo ważne miejsce. Oświetlenie warto wybrać tak, by była to przestrzeń estetyczna, ale też funkcjonalna. Jeśli w salonie spędzasz dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi, postaw na lampę wiszącą lub reflektory punktowo oświetlające kanapy i stolik kawowy, na często gracie w gry planszowe czy układacie puzzle.

Większość czasu w salonie spędzasz na czytaniu? Potrzebne jest Ci odpowiednie światło. Jeśli czytasz na kanapie, możesz zamontować nad nią kinkiet, z klosze otwartym ku dołowi lub z regulowanym ramieniem, które skierujesz bezpośrednio na czytaną książkę. Lubisz czytać w swoim ulubionym fotelu? Postaw obok niego lampę podłogową, która oświetli fotel. Lampa powinna być ustawiona tak, by Twoje ciało nie zasłaniało światła padającego na książkę.

Możesz też postawić na nowoczesne, minimalistyczne rozwiązanie, jakim są małe, punktowe kinkiety do czytania, takie jak Digit. Oświetli on książkę w czasie lektury, a kiedy nie jest potrzebny, zostaje ukryty w ścianie.

zestaw lamp do salonu
 1. Kinkiet Harvey
 2. Lampa podłogowa Tripod
 3. Lampa stołowa Homerton
 4. Lampa wisząca Scribble
 5. Lampa podłogowa Vanila
żyrandol w jadalni
http://cococozy.com

Jadalnia

Tutaj najlepszym rozwiązaniem są lampy wiszące zawieszone nad stołem. O tym, jak dokładnie wybrać taką lampę, pisaliśmy tutaj. Ważne jest, by lampy oświetlały cały blat. Jeśli stół nie jest duży, jedna lampa w zupełności wystarczy, jeśli jednak stół ma większe rozmiary, lepiej postawić na kilka modeli zamontowanych szeregowo.
Lampy zamontowane nad stołem, to ważny element aranżacji. W nowoczesnym salonie liczy się otwarta przestrzeń, nie ma miejsca na niepotrzebne detale, które będą dzieliły pomieszczenie. Światło to doskonała metoda, za pomocą której z łatwością można wyznaczyć funkcjonalne granice pomieszczenia.

lampy wiszące w jadalni
 1. Lampa wisząca Clef
 2. Duża lampa wisząca Artist
 3. Lampa wisząca Float
 4. Lampa wisząca Slope
 5. Lampa wisząca Ball Track

Dekoracja

W salonie nie można zapomnieć także o oświetleniu dekoracyjnym, którym podkreślimy najważniejsze zalety pomieszczenia. Strukturalna ściana, dekoracyjne wnęki czy piękne fotografie. Wszystkie te elementy odpowiednio podkreślone światłem będą jeszcze bardziej atrakcyjniejsze.

Strukturalną ścianę warto podświetlić pionowymi snopami światła, na przykład za pomocą kinkietu kierującego promienie do góry i do dołu. Można też zamontować kilka sufitowych reflektorów skierowanych na ścianę.

Do oświetlenia wnęk najlepsze okażą się oczka świetlne, natomiast do podświetlenia fotografii sprawdzą się poziome kinkiety, które wydobędą całe ich piękno.

kinkiety do salonu
 1. Kinkiet Rio
 2. Reflektor Odyssey
 3. Kinkiet Goya
 4. Kinkiet Ripple
 5. Kinkiet Ascoli Single

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie musisz decydować się na każdy rodzaj przestawionego przez nas oświetlenia, to pełen wybór, z którego Ty możesz wybrać to, co sprawdzi się w Twoim salonie.

Nie zapominaj jednak o tym, że zainstalowanie kilku punktów świetlnych wymaga pracy. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. To bardzo ważne, by już na etapie prac budowlanych przemyśleć, gdzie chcesz zamontować lampy. Jeśli pokój zostanie już wykończony i pomalowany, niestety ale wyjścia są dwa, oba niezbyt miłe. Albo czeka Cię kolejne kucie, by dopracować instalację, albo Twój pokój będzie pełen kabli i przedłużaczy, co nie wygląda zbyt estetycznie w żadnej aranżacji, a już szczególnie tej nowoczesnej.